Style #: 44E307GP34
  • Delivery areas may be restricted by courier service operators.
Sale
Merino Wool Blend Cable Cardigan
Buy 2 get -10%; 4 get -20%; 6 get -30%
Color B01 Light Grey Heather
Please select from the available options
size guide
View Shopping Bag
Sign In To Buy
View Shopping Bag
Gift Box Available
Choose your size
Merino Wool Blend Cable Cardigan, B01 Light Grey Heather, hi-res
Color:
B01 Light Grey Heather
Select Color
Color: B01 Light Grey Heather
Size:
Select Size
Size:
size guide
Sign In To Buy
Highlights
• cable knit
• long sleeves, crewneck
• front buttons
• ribbed trims
• embroidered monogram tag
Shape & Fit
• slim fit
Composition & Care
55% pet 45% merino wool
machine wash
country of origin: Cambodia
Style #: 44E307GP34
measure measure
    Top
  • Shoulder Width - Measure from shoulder tip to shoulder tip
  • Chest - Measure under the arms, around the fullest part of the chest
  • Waist - Measure around the natural waistline
  • Length - Measure from the waistline to the bottom hem
  • Sleeve Length - Measure from the shoulder tip down to the wrist
    Bottom
  • Hip - Measure around the fullest part of your hips
  • Thigh width - Measure across the fullest part of your thigh
  • Hem Width - measure across the bottom leg opening
  • Front Rise - Measure from the top of the waistband down to the crotch seam
  • Length - Measure from the highest point of the shoulder straight down to the hem of the garment
  • Inseam - Measure from the crotch down to the ankle
All sizes are approximate.
Size measurements
  XS S M L XL
Size 0 2 4 6 8 10 12 14
Chest 31" 33" 34" 35" 36" 37" 38.5" 40"
Waist 29" 30" 31" 32" 33" 34" 35.5" 37"
Low Hip 37" 38" 39" 40" 41" 42" 43.5" 45"